نارنگی رقصی

دانسی (شکل 1) سرچشمه گرفت. دنسی در طول سال ها یک رقم بسیار محبوب بوده است، اما به دلیل تعدادی از مشکلات تولید که بعداً مورد بحث قرار خواهد گرفت، دیگر به طور گسترده کاشته نمی شود. هنوز تعداد کمی از بیشه های دنسی و همچنین درختان حیاط خانه های متعدد وجود دارد، اما این گونه در طول سال ها با هیبریدهای نارنگی جدید مانند رابینسون، سانبورست و هانی (مرکوت) جایگزین شده است.

All you need to know about … Imperial Mandarins

 

ویژگی های میوه
اندازه میوه Dancy بسته به بار محصول روی درخت همانند نارنگی سبز تامسون کاملاً متغیر است. اندازه متوسط ​​2¼ – 2½ اینچ قطر است. پوست در زمان بلوغ دارای رنگ نارنجی متمایل به قرمز است و به دلیل پوست نازک و چرمی به راحتی پوست کنده می شود. همین ویژگی‌ها باعث می‌شود که میوه در هنگام برداشت به راحتی آسیب ببیند و معمولاً میوه‌ها را می‌چینند تا از پاره شدن پوست یا مسدود شدن آن جلوگیری شود. همیشه در هر میوه چند دانه وجود دارد که از 6 تا شاید به 20 عدد می رسد.

شکل میوه به دلیل ایجاد یک گردن در انتهای ساقه، پهن و اغلب تا حدودی گلابی شکل است. نوک میوه معمولاً فرورفته است. سطح میوه صاف و براق است تا زمانی که تقریباً بیش از حد بالغ شود و ممکن است ناهموار شود. این میوه در دوره زمانی دسامبر تا ژانویه بالغ می شود.

 

این رقم تمایل به باروری متناوب دارد و یک سال محصول بزرگ میوه کوچک تولید می کند و به دنبال آن محصول کوچک میوه بزرگ در سال بعد تولید می کند. تنک کردن محصول با هرس عاقلانه در این شرایط توصیه می شود.

Imperial Mandarins | Jesmond Fruit Barn | Shop Online

نارنگی سبز شمال

ویژگی های درخت
دنسی در زمان بلوغ درخت نسبتاً بزرگی تولید می‌کند و با عادت رشد عمودی، قوی است. درخت تقریباً بدون خار با شاخ و برگ ضخیم است. درخت معمولاً مولد است، اما مشکل فوق الذکر با باربری متناوب را دارد. این درخت نسبتاً به سرما مقاوم است، اما میوه با پوست نازک این گونه نیست.

درخت و میوه هر دو مستعد ابتلا به بیماری قارچی آلترناریا هستند (شکل 2) که می تواند منجر به برگزدایی و از بین رفتن محصول شود مگر اینکه به دقت کنترل شود.

دانسی طی سال‌ها با موفقیت روی پایه‌های زیادی تولید شده است و نارنگی کلئوپاترا محبوب‌ترین آن‌ها بوده است، زیرا از نوع نارنگی است و کاملاً با دانسی سازگار به نظر می‌رسد.

کشت
این گونه که زمانی محبوب بود با چندین نوع نارنگی مثل نارنگی سبز تازه جدید جایگزین شده است. دلایل نارضایتی کشاورزان در زیر برای بررسی شما ذکر شده است.

دانسی مستعد ابتلا به آلترناریا است که به اسپری‌هایی بیش از سمپاشی مورد نیاز برای اکثر انواع دیگر نیاز دارد. هر فلاش باید با قارچ کش برای کنترل بیماری محافظت شود. هرس گرگرفتگی اضافی ایجاد می کند و کنترل بیماری را دشوارتر می کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد Alternaria، به برگه اطلاعات ،  مراجعه کنید.

یاتاقان جایگزین مشکلی در Dancy است که بر اندازه و کیفیت میوه تأثیر می گذارد. متأسفانه بهترین کنترل برای این مشکل هرس در سال های زراعی بزرگ است و این به مشکل کنترل آلترناریا کمک می کند.

دانسی دارای پوسته نازک و ظریفی است که نیاز به مراقبت دقیق دارد. برش دادن به عنوان روش ترجیحی حذف میوه برای جلوگیری از مسدود شدن توصیه می شود.